Rozrywka

  • 12 listopada 2017
  • 23 listopada 2017
  • wyświetleń: 3471

[ZDJĘCIA] Kopia Murarki odsłonięta przed galerią StrefArt

"Sztuka dla lepszego życia" - pod taką nazwą projektu we wtorek światło dzienne ujrzała kolejna z realizacji artystycznych. Rzeźba wykonana techniką inspirowaną rzeźbami z osiedla „A” autorstwa Łukasza Surowca przedstawia kobietę murarkę - przodownika pracy.

Kopia Murarki odsłonięta przed galerią StrefArt · fot. Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy


- „Kopia przodownicy pracy” Łukasza Surowca zostaje przeniesione w przestrzeń Strefartu i jest przykładem przechwycenia (detournement), użycia ready-made, w celu wydobycia nowego, innego znaczenia - podkreśla Stanisław Ruksza, jeden z kuratorów projektu “Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia”.

Łukasz Surowiec
Łukasz Surowiec, autor nowego pomnika w Tychach · fot. Aleksandra Kozuń


- Oryginalna rzeźba murarki związana jest z początkami socjalistycznego miasta. Wpisuje się w powszechną wówczas tendencję heroizacji budowniczych nowej Polski - robotników. Projekt Surowca nawiązuje tym samym do wielkiej budowy miasta Tychy. Realizacja nawiązuje do zmian zarówno w procesie funkcjonowania miasta, jak i samej pracy. Tyskie malowidła i rzeźby robotników, wywołują skojarzenia z pracą rąk. Obecnie na Górnym Śląsku, w dobie prymatu usług oraz stawiania na innowacyjność, jest ona wypierana, znika tradycja pracownicza, związkowa - dodaje Ruksza. -„Pomnik przodownicy pracy” w nowej lokalizacji staje się jednocześnie pomnikiem ekonomicznych przemian od głębokiego socjalizmu po głęboki kapitalizm. Zabieg artysty pokazuje nie tylko oś przemian robotniczego miasta, ale też drogę od oryginału po jego kopię wraz z jej ekonomicznym wymiarem. Socrealistyczne rzeźby przodowników wykonane są z wapiennego, zbrojonego betonu - najtańszego na tamte czasy odlewniczego tworzywa. Kopia jest wykonana podobnie - z żywicy wypełnionej styropianem i pianką (współcześnie najtańszy materiał rzeźbiarski).

Rzeźba murarki na os. A
Rzeźba murarki na os. A · fot. UM Tychy


Działanie realizowane jest w ramach projektu "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia". To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Realizacja projektu w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta. Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast. Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza.

Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BM / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj