tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 22 lutego 2018
  • 10 marca 2018

Finał 18. edycji Tychy Press Photo już w sobotę, 10 marca!

Za nami:

W sobotę, 10 marca ogłoszone zostaną wyniki konkursu fotografii prasowej Tychy Press Photo 2018 i wręczone nagrody - ich pula to 3000 złotych. Impreza rozpocznie się w podziemiach Andromedy o godz. 17.00. Wystawę pokonkursową będzie można oglądać w dolnym holu Andromedy do 10 kwietnia.

Prace zakwalifikowane na wystawę Tychy Press Photo 2018 · fot.


W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Na konkurs organizatorzy otrzymali 360 zdjęć, od 37 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 74 zdjęcia, autorstwa 18 osób.

Osoby zakwalifikowane na wystawę, którą w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda będzie można oglądać od 10 marca do 10 kwietnia, to (w kolejności alfabetycznej): Magdalena Borucka, Tomasz Czardybon, Weronika Chodanionek, Mateusz Czech, Kinga Drążek, Artur Jastrzębski, Radosław Kaźmierczak, Łukasz Kocełuch, Grzegorz Krzysztofik, Kamil Nalepa, Marta Nowakowicz-Jankowiak, Tomasz Piekorz, Marta Poloczek, Mateusz Przybyła, Dorota Rewers, Agnieszka Seidel-Kożuch, Lidia Sznepka i Wojciech Szner.

Prace zakwalifikowane na wystawę Tychy Press Photo 2018 · fot.


Impreza rozpocznie się w podziemiach Andromedy o godz. 17.00, od ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Swoje najbardziej znane fotografie pokaże Chris Niedenthal, gość Tychy Press Photo 2018. Do prezentacji zdjęć przed slide show gościa organizatorzy zaprosili ubiegłorocznych laureatów. Później uczestnicy przejdą na I piętro Andromedy, do galerii „Obok”, na wernisaż wystawy „Sportografia” Chrisa Niedenthala (będzie czynna do 30 marca).

- Dziś obserwujemy dobry trend do prezentowania tu coraz ciekawszych, bardziej spójnych zestawów fotograficznych. To im przyznawana jest większość laurów, to one powodują największe ożywienie, dyskusje i spory jurorów. Nie zawsze jest to klasyczny fotoreportaż, czasem wybory zdjęć na wystawę mogą dziwić tradycjonalistów tego gatunku, zastanawiających się, czy to aby jest jeszcze fotografia prasowa - pisze Rafał Klimkiewicz, przewodniczący jury, w tekście do folderu imprezy. - Trendy, techniki i style mieszają się ze sobą, bardzo łatwa stała jest manipulacja zdjęciem. Obiektyw - nomen omen, wcale nie daje obiektywnego obrazu świata, aparat jest zaś tylko narzędziem w ręku osoby, która chce pokazać nam swoją wizję. Dlatego tak ważne jest, aby zero-jedynkowy obraz w konkursie takim jak ten, nie był poddany nadmiernej obróbce w komputerze, nie kłamał, nie retuszował rzeczywistości.

Prace zakwalifikowane na wystawę Tychy Press Photo 2018 · fot.


Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsze zdjęcie i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Fundowana przez Teatr Mały pula nagród to 3000 złotych. Jurorami byli fotografowie: Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net, przewodniczący jury), Arkadiusz Ławrywianiec (prezes ZPAF Okręg Śląski) i Dominik Gajda (pomysłodawca TPP).

Dla wszystkich uczestników tegorocznego konkursu przygotowano niespodziankę - bezpłatne warsztaty fotograficzne z jurorami, które odbędą się w sobotę, 17 marca, w galerii „Obok”.

Organizator: Teatr Mały w Tychach, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

Prace zakwalifikowane na wystawę Tychy Press Photo 2018 · fot.


Tychy Press Photo rozpoczęło się w 2001 roku od prezentacji w Teatrze Małym zdjęć siedmiu fotoreporterów pracujących w Tychach. Początkowo impreza miała charakter przeglądu, ale od 2004 roku - tak jak World Press Photo - stała się konkursem, z nagrodami pieniężnymi. Od trzech lat, po przeniesieniu galerii „Obok” do Pasażu Kultury Andromeda, zdjęcia uczestników konkursu pokazywane są w dolnym holu pasażu, a fotografie gościa specjalnego - w galerii znajdującej się na piętrze pasażu.

BM / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.