Ogoszenia Tychy Ogoszenia Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto

Rozrywka

  • 28 lutego 2019
  • 23 marca 2019

Muzeum Miejskie zaprasza dzieci i młodzież na spotkania i warsztaty

Za nami:

W marcu Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza dzieci i młodzież na spotkania oraz warsztaty.

- Porozmawiamy o sztuce bizantyjskiej, ikonach, polichromiach i bryle kościoła p.w. Ducha Świętego w Tychach, która kształtem przypomina … namiot. Mowa będzie także o wizerunku miasta w malarstwie, zainicjujemy wspólną wędrówkę przez historię utrwalania wizerunku miejskiej architektury w dziełach różnych artystów, a następnie - przy pomocy farb i pędzli - postaramy się oddać charakter naszego własnego miasta. Przyda się nam wówczas zarówno szczypta architektonicznej precyzji, jak i spora dawka malarskiego rozmachu. Zagłębiając się w fascynujący świat Słowian, zapoznamy się między innymi z bannikiem, południcą, domowikiem. Porozmawiamy też o innych stworzeniach - m.in. o rusałkach, wodnikach, biesach, wilkołakach i wąpierzach. Bliżej przyjrzymy się również ich obecności w poezji i sztuce, zajrzymy ponadto do znanej nam popkultury, aby i tam tropić ich ślady - zapowiadają organizatorzy.

Na każde z zajęć obowiązują zapisy. Przyjmuje je Anna Kura z Działu Edukacji i Promocji - tel. (32) 327-18-21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl.

Projekt polichromii do kościoła p.w. Ducha Św. w T
Projekt polichromii do kościoła p.w. Ducha Św. w Tychach, autorstwa Jerzego Nowosielskiego · fot.


9 marca, godz. 11.00-13.00
W świecie twórczej wyobraźni - edycja trzecia


Spotkanie nr 2: Warsztaty na temat wizerunku miasta w malarstwie
Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Kolejne warsztaty z cyklu "W świecie twórczej wyobraźni" poświęcimy zagadnieniu wizerunku miasta w malarstwie. Wracając pamięcią do organizowanej w Muzeum wystawy "Marek Dziekoński - architekt. Tyskie realizacje w fotografii" zainicjujemy wspólną wędrówkę przez historię utrwalania wizerunku miejskiej architektury w dziełach różnych artystów. Przyjrzymy się przykładom dzieł takich twórców, jak: Gentile Bellini, Jan van der Heyden, Jan Vermeer, Canaletto, Bernardo Bellotto, William Turner, jednocześnie zapoznając się z pojęciami: pejzaż, panorama, weduta, perspektywa zbieżna.

Po przeanalizowaniu reprodukcji obrazów dawnych mistrzów oraz przyjrzeniu się aktualnym zdjęciom ukazującym miasto Tychy, każdy będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w trakcie tworzenia własnej pracy zainspirowanej przywołanymi malowidłami. Za pomocą farb i pędzli postaramy się oddać na kartkach papieru charakter naszego miasta. Przyda się wówczas zarówno szczypta architektonicznej precyzji, jak i spora dawka malarskiego rozmachu.

Prowadzenie: Monika Sojka
Dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Czas trwania: 2 h
Koszt: 10 zł (płatne przed warsztatami)
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: Anna Kura - tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

16 marca, godz. 11.00
Spójrz w górę


Kościół p.w. Ducha Świętego, ul. Myśliwska 43

Podczas spotkania wspólnie spojrzymy w górę… na wyjątkowe malowidła autorstwa Jerzego Nowosielskiego, znajdujące się na sklepieniu kościoła p.w. Ducha Świętego. Porozmawiamy o sztuce bizantyjskiej, ikonach i polichromiach. Wspólnie postaramy się także „rozszyfrować” symboliczne znaczenia zaklęte w niezwykłej architekturze świątyni, której głównym projektantem jest Stanisław Niemczyk. Czy nie zastanawiałeś się kiedyś na przykład, młody człowieku, dlaczego kościół ten swą bryłą przypomina namiot?

Prowadzenie: Anna Kura i Agata Berger
Czas trwania: 1 h
Dla dzieci i młodzieży: 7 +
Zapisy: Anna Kura - tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

23 marca, godz. 11.00
Każdy snuje opowieść


Spotkanie nr 2: W kręgu Słowian - na spotkanie domowikowi
Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7

Za nami spotkanie z najważniejszymi bóstwami słowiańskich mitów, ale czy to aby dopiero nie początek?
Zapraszamy na drugie zajęcia z cyklu, podczas których pozostaniemy jeszcze w kręgu słowiańskich wierzeń. Przekonamy się kto to taki bannik, kiedy i gdzie spotkać można południcę, w czym pomógłby nam domowik i jakie usposobienie ma leszy. Porozmawiamy też o innych stworzeniach - m.in. o rusałkach, wodnikach, biesach, wilkołakach i wąpierzach - tak, tak, ci ostatni nie obcy są słowiańskiemu folklorowi. Bliżej przyjrzymy się także ich obecności w poezji i sztuce, zajrzymy też do znanej nam popkultury, by tam tropić ich ślady.

„Każdy snuje opowieść” to nowy cykl zajęć. Podróż będzie daleka, a każde spotkanie przyniesie coś nowego. Zaczniemy od tego, co nam najbliższe, by następnie zawędrować do innych kultur i krajów, od zimnych, po gorące. Razem przyjrzymy się bohaterom opowieści, ich historiom i nieodłącznym atrybutom, by ostatecznie porównać ze sobą całe światy. Być może okaże się, że nie jesteśmy wcale tak różni od siebie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy? Być może dawni herosi wciąż są obecni we współczesnych opowieściach - muzycznych, bajkowych, filmowych i literackich? Być może każdy potrzebuje bohatera i opowieści, by oswoić sobie świat? Każde spotkanie zakończymy formą twórczej pracy.

Prowadzenie: Anna Kura
Czas trwania: 1,5 h
Dla dzieci w wieku 7-14 lat
Zapisy: Anna Kura - tel. 32 327 18 21; e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

43-100 Tychy
ul. Plac Wolności 1

tel. 32 718 20 22

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA